Liga Pro: 2nd Round Games W D L Goals Diff Form Points
1 Aucas 12 7 5 0 23-9 14 26
2 Universidad Catolica 12 7 2 3 19-10 9 23
3 Independiente del Valle 12 7 2 3 18-15 3 23
4 Emelec 12 6 3 3 19-12 7 21
5 Barcelona SC 12 5 5 2 22-14 8 20
6 LDU de Quito 12 5 5 2 16-14 2 20
7 Deportivo Cuenca 12 4 4 4 13-13 0 16
8 Tecnico Universitario 12 4 4 4 15-16 -1 16
9 Guayaquil City FC 12 3 4 5 13-14 -1 13
10 Orense SC 12 3 4 5 14-16 -2 13
11 Cumbayá 12 3 4 5 13-15 -2 13
12 Delfin 12 3 4 5 11-16 -5 13
13 Mushuc Runa SC 12 2 5 5 11-18 -7 11
14 Gualaceo SC 12 3 2 7 8-18 -10 11
15 9 de Octubre 12 2 4 6 11-20 -9 10
16 Macara 12 1 5 6 13-19 -6 8
Liga Pro: 1st Round Games W D L Goals Diff Form Points
1 Barcelona SC 15 9 3 3 24-11 13 30
2 Universidad Catolica 15 9 2 4 31-17 14 29
3 LDU de Quito 15 9 2 4 26-22 4 29
4 Independiente del Valle 15 8 3 4 16-12 4 27
5 Aucas 15 7 5 3 23-17 6 26
6 Emelec 15 6 5 4 23-15 8 23
7 Delfin 15 6 4 5 16-18 -2 22
8 Deportivo Cuenca 15 5 6 4 12-14 -2 21
9 Gualaceo SC 15 6 2 7 18-23 -5 20
10 Mushuc Runa SC 15 5 4 6 19-21 -2 19
11 Guayaquil City FC 15 4 6 5 22-20 2 18
12 Orense SC 15 4 6 5 14-13 1 18
13 Macara 15 3 4 8 12-19 -7 13
14 Cumbayá 15 3 4 8 12-23 -11 13
15 Tecnico Universitario 15 2 4 9 12-24 -12 10
16 9 de Octubre 15 1 6 8 15-26 -11 9
Player Team G A
1 Víctor Hugo Narváez Bravo Cumbayá 0 0
2 Henry Geovanny León León Cumbayá 0 0
3 Pedro Antonio Cuero Palomino Cumbayá 0 0
4 Juan Carlos Paredes Reasco Cumbayá 0 0
5 Kener Luis Arce Caicedo Cumbayá 0 0
6 Rommel Alejandro Tapia Lucero Cumbayá 0 0
7 Juan Sebastián Medina Flores Cumbayá 0 0
8 José Andrés Riofrío Vivanco Cumbayá 0 0
9 Leroy Janpol Morales Napa Cumbayá 0 0
1st Round - 1
Emelec
4 : 0
Macara
Mushuc Runa SC
1 : 2
Universidad Catolica
LDU de Quito
1 : 0
Gualaceo SC
Delfin
0 : 1
Barcelona SC
Orense SC
1 : 1
Aucas
Guayaquil City FC
2 : 0
Deportivo Cuenca
Cumbayá
0 : 1
Independiente del Valle
Tecnico Universitario
2 : 1
9 de Octubre
1st Round - 2
Deportivo Cuenca
2 : 0
LDU de Quito
Aucas
3 : 0
Delfin
Universidad Catolica
1 : 1
Guayaquil City FC
Barcelona SC
1 : 0
Tecnico Universitario
Gualaceo SC
0 : 1
Cumbayá
9 de Octubre
2 : 0
Mushuc Runa SC
Independiente del Valle
0 : 1
Emelec
Macara
1 : 0
Orense SC
1st Round - 3
Emelec
2 : 2
Guayaquil City FC
Tecnico Universitario
1 : 3
Mushuc Runa SC
LDU de Quito
2 : 1
Universidad Catolica
9 de Octubre
1 : 3
Barcelona SC
Cumbayá
1 : 1
Orense SC
Delfin
1 : 0
Macara
Independiente del Valle
1 : 0
Aucas
Deportivo Cuenca
2 : 1
Gualaceo SC
1st Round - 4
Aucas
0 : 0
Deportivo Cuenca
Mushuc Runa SC
4 : 2
Cumbayá
Tecnico Universitario
1 : 2
LDU de Quito
Barcelona SC
2 : 0
Independiente del Valle
Orense SC
2 : 1
9 de Octubre
Universidad Catolica
2 : 2
Macara
Gualaceo SC
2 : 1
Emelec
Guayaquil City FC
1 : 1
Delfin
1st Round - 5
Independiente del Valle
1 : 1
Orense SC
Cumbayá
2 : 0
Tecnico Universitario
LDU de Quito
4 : 4
Aucas
Mushuc Runa SC
1 : 1
Barcelona SC
9 de Octubre
1 : 1
Gualaceo SC
Macara
2 : 0
Guayaquil City FC
Emelec
1 : 2
Delfin
Deportivo Cuenca
0 : 2
Universidad Catolica
1st Round - 6
Universidad Catolica
1 : 2
Barcelona SC
Emelec
2 : 0
LDU de Quito
Gualaceo SC
1 : 3
Independiente del Valle
Aucas
1 : 1
9 de Octubre
Orense SC
0 : 0
Mushuc Runa SC
Guayaquil City FC
0 : 1
Tecnico Universitario
Delfin
0 : 0
Deportivo Cuenca
Macara
0 : 0
Cumbayá
1st Round - 7
Tecnico Universitario
1 : 1
Gualaceo SC
Mushuc Runa SC
1 : 2
Delfin
9 de Octubre
0 : 4
Universidad Catolica
Cumbayá
0 : 2
LDU de Quito
Independiente del Valle
0 : 0
Guayaquil City FC
Deportivo Cuenca
2 : 2
Emelec
Barcelona SC
2 : 0
Orense SC
Aucas
2 : 0
Macara
1st Round - 8
Gualaceo SC
3 : 2
Mushuc Runa SC
Orense SC
0 : 0
Tecnico Universitario
Delfin
1 : 1
Cumbayá
Guayaquil City FC
4 : 0
Aucas
Universidad Catolica
3 : 1
Independiente del Valle
Macara
0 : 1
Deportivo Cuenca
Emelec
2 : 1
9 de Octubre
LDU de Quito
2 : 0
Barcelona SC
1st Round - 9
Tecnico Universitario
1 : 1
Delfin
Independiente del Valle
2 : 0
Deportivo Cuenca
Orense SC
3 : 0
LDU de Quito
Barcelona SC
0 : 1
Gualaceo SC
Mushuc Runa SC
0 : 0
Macara
Aucas
3 : 2
Universidad Catolica
Cumbayá
1 : 1
Emelec
9 de Octubre
2 : 2
Guayaquil City FC
1st Round - 10
Gualaceo SC
2 : 1
Orense SC
Deportivo Cuenca
1 : 1
9 de Octubre
Delfin
0 : 1
Independiente del Valle
Universidad Catolica
4 : 1
Tecnico Universitario
LDU de Quito
3 : 2
Mushuc Runa SC
Emelec
1 : 0
Aucas
Macara
0 : 1
Barcelona SC
Guayaquil City FC
4 : 1
Cumbayá
1st Round - 11
Gualaceo SC
2 : 1
Macara
Mushuc Runa SC
2 : 0
Guayaquil City FC
9 de Octubre
0 : 1
Delfin
Tecnico Universitario
0 : 1
Aucas
Orense SC
1 : 0
Universidad Catolica
Cumbayá
0 : 1
Deportivo Cuenca
Independiente del Valle
1 : 0
LDU de Quito
Barcelona SC
1 : 1
Emelec
1st Round - 12
Deportivo Cuenca
1 : 0
Tecnico Universitario
Delfin
2 : 1
Orense SC
Aucas
1 : 0
Cumbayá
Emelec
4 : 0
Mushuc Runa SC
Universidad Catolica
3 : 1
Gualaceo SC
LDU de Quito
2 : 0
9 de Octubre
Guayaquil City FC
1 : 4
Barcelona SC
Macara
0 : 1
Independiente del Valle
1st Round - 13
Universidad Catolica
1 : 0
Cumbayá
Mushuc Runa SC
1 : 1
Aucas
9 de Octubre
1 : 1
Macara
LDU de Quito
3 : 2
Delfin
Tecnico Universitario
2 : 3
Independiente del Valle
Orense SC
2 : 0
Emelec
Barcelona SC
1 : 1
Deportivo Cuenca
Gualaceo SC
2 : 1
Guayaquil City FC
1st Round - 14
Cumbayá
3 : 2
9 de Octubre
Delfin
1 : 0
Gualaceo SC
Emelec
0 : 1
Universidad Catolica
Guayaquil City FC
2 : 2
LDU de Quito
Macara
3 : 1
Tecnico Universitario
Aucas
2 : 1
Barcelona SC
Independiente del Valle
0 : 1
Mushuc Runa SC
Deportivo Cuenca
1 : 1
Orense SC
1st Round - 15
Gualaceo SC
1 : 4
Aucas
Mushuc Runa SC
1 : 0
Deportivo Cuenca
Orense SC
0 : 1
Guayaquil City FC
Tecnico Universitario
1 : 1
Emelec
9 de Octubre
1 : 1
Independiente del Valle
Barcelona SC
4 : 0
Cumbayá
LDU de Quito
3 : 2
Macara
Universidad Catolica
4 : 2
Delfin
2nd Round - 1
Universidad Catolica
2 : 1
Mushuc Runa SC
Aucas
2 : 0
Orense SC
9 de Octubre
2 : 0
Tecnico Universitario
Gualaceo SC
0 : 1
LDU de Quito
Independiente del Valle
2 : 0
Cumbayá
Macara
 
1 : 3
Emelec
Barcelona SC
0 : 1
Delfin
Deportivo Cuenca
1 : 0
Guayaquil City FC
2nd Round - 2
Cumbayá
 
1 : 2
Gualaceo SC
Orense SC
 
1 : 1
Macara
 
LDU de Quito
1 : 1
Deportivo Cuenca
Tecnico Universitario
0 : 2
Barcelona SC
 
Mushuc Runa SC
3 : 1
9 de Octubre
Guayaquil City FC
2 : 0
Universidad Catolica
 
Emelec
2 : 3
Independiente del Valle
Delfin
 
0 : 0
Aucas
 
2nd Round - 3
Gualaceo SC
0 : 0
Deportivo Cuenca
Orense SC
3 : 1
Cumbayá
Aucas
5 : 0
Independiente del Valle
 
Guayaquil City FC
0 : 0
Emelec
Mushuc Runa SC
0 : 0
Tecnico Universitario
Universidad Catolica
4 : 0
LDU de Quito
 
Barcelona SC
 
2 : 2
9 de Octubre
 
Macara
1 : 2
Delfin
2nd Round - 4
Deportivo Cuenca
1 : 2
Aucas
Delfin
1 : 3
Guayaquil City FC
LDU de Quito
2 : 0
Tecnico Universitario
 
Independiente del Valle
1 : 1
Barcelona SC
Cumbayá
1 : 1
Mushuc Runa SC
Macara
 
 
1 : 3
Universidad Catolica
Emelec
2 : 1
Gualaceo SC
9 de Octubre
0 : 0
Orense SC
2nd Round - 5
Tecnico Universitario
3 : 3
Cumbayá
Orense SC
1 : 2
Independiente del Valle
Guayaquil City FC
0 : 0
Macara
Delfin
 
0 : 3
Emelec
Aucas
1 : 1
LDU de Quito
Universidad Catolica
0 : 2
Deportivo Cuenca
Barcelona SC
4 : 1
Mushuc Runa SC
Gualaceo SC
1 : 0
9 de Octubre
2nd Round - 6
Mushuc Runa SC
1 : 1
Orense SC
Independiente del Valle
2 : 0
Gualaceo SC
9 de Octubre
1 : 2
Aucas
Barcelona SC
0 : 0
Universidad Catolica
Cumbayá
 
1 : 0
Macara
Tecnico Universitario
3 : 1
Guayaquil City FC
LDU de Quito
2 : 0
Emelec
Deportivo Cuenca
 
3 : 2
Delfin
2nd Round - 7
Gualaceo SC
0 : 3
Tecnico Universitario
Orense SC
1 : 2
Barcelona SC
LDU de Quito
1 : 0
Cumbayá
Macara
 
1 : 1
Aucas
Guayaquil City FC
0 : 1
Independiente del Valle
Universidad Catolica
3 : 0
9 de Octubre
Delfin
 
0 : 0
Mushuc Runa SC
 
Emelec
3 : 1
Deportivo Cuenca
 
2nd Round - 8
Deportivo Cuenca
1 : 1
Macara
Cumbayá
2 : 1
Delfin
Aucas
2 : 1
Guayaquil City FC
9 de Octubre
 
0 : 3
Emelec
Mushuc Runa SC
2 : 0
Gualaceo SC
Independiente del Valle
 
1 : 2
Universidad Catolica
Barcelona SC
1 : 1
LDU de Quito
 
Tecnico Universitario
2 : 0
Orense SC
2nd Round - 9
Emelec
1 : 0
Cumbayá
Deportivo Cuenca
2 : 1
Independiente del Valle
Guayaquil City FC
1 : 1
9 de Octubre
Gualaceo SC
2 : 1
Barcelona SC
Macara
3 : 0
Mushuc Runa SC
 
LDU de Quito
 
1 : 2
Orense SC
 
Universidad Catolica
1 : 2
Aucas
Delfin
 
0 : 0
Tecnico Universitario
2nd Round - 10
Mushuc Runa SC
1 : 2
LDU de Quito
Orense SC
4 : 1
Gualaceo SC
Cumbayá
3 : 0
Guayaquil City FC
Barcelona SC
5 : 3
Macara
Independiente del Valle
2 : 0
Delfin
Aucas
1 : 1
Emelec
9 de Octubre
1 : 0
Deportivo Cuenca
Tecnico Universitario
1 : 1
Universidad Catolica
2nd Round - 11
Deportivo Cuenca
1 : 1
Cumbayá
Macara
1 : 1
Gualaceo SC
 
Delfin
3 : 1
9 de Octubre
 
LDU de Quito
2 : 2
Independiente del Valle
Universidad Catolica
2 : 0
Orense SC
 
Aucas
5 : 2
Tecnico Universitario
Emelec
 
 
1 : 3
Barcelona SC
Guayaquil City FC
4 : 1
Mushuc Runa SC
2nd Round - 12
Independiente del Valle
1 : 0
Macara
Gualaceo SC
 
0 : 1
Universidad Catolica
9 de Octubre
2 : 2
LDU de Quito
Mushuc Runa SC
0 : 0
Emelec
Orense SC
1 : 1
Delfin
 
Cumbayá
0 : 0
Aucas
 
Barcelona SC
1 : 1
Guayaquil City FC