Group A Games W D L Goals Diff Form Points
1
River Plate 14 7 6 1 26-10 16 27
2
Argentinos JRS 14 7 5 2 25-14 11 26
3
Barracas Central 14 7 5 2 20-15 5 26
4
Velez Sarsfield 14 7 4 3 14-13 1 25
5
Talleres Cordoba 14 6 6 2 24-16 8 24
6
Independiente 14 6 5 3 14-10 4 23
7
Instituto Cordoba 14 5 2 7 18-17 1 17
8
Banfield 14 4 5 5 14-15 -1 17
9
Huracan 14 4 4 6 12-12 0 16
10
Gimnasia L.P. 14 5 1 8 18-23 -5 16
11
Rosario Central 13 4 2 7 9-17 -8 14
12
Deportivo Riestra 13 3 3 7 7-15 -8 12
13
Atl. Tucuman 14 1 7 6 8-23 -15 10
14
Independiente Rivadavia 14 2 2 10 13-25 -12 8
Group B Games W D L Goals Diff Form Points
1
Godoy Cruz 14 9 2 3 16-6 10 29
2
Estudiantes L.P. 14 8 3 3 19-9 10 27
3
Defensa Y Justicia 14 7 5 2 17-13 4 26
4
Boca Juniors 14 7 4 3 20-12 8 25
5
Racing Club 14 7 3 4 24-11 13 24
6
Lanus 14 7 2 5 20-14 6 23
7
Newells Old Boys 14 6 3 5 13-15 -2 21
8
Union Santa Fe 14 5 5 4 16-14 2 20
9
Platense 14 4 6 4 10-14 -4 18
10
San Lorenzo 14 3 7 4 10-14 -4 16
11
Belgrano Cordoba 14 3 5 6 19-21 -2 14
12
Central Cordoba de Santiago 14 2 5 7 10-20 -10 11
13
Sarmiento Junin 14 2 3 9 9-19 -10 9
14
Tigre 14 1 2 11 7-25 -18 5
Player Team G A
1 M. Borja River Plate 16 0
2 A. Martínez Racing Club 13 2
3 W. Bou Lanus 9 3
4 M. Merentiel Boca Juniors 9 1
5 F. Colidio River Plate 9 0
6 A. Lescano Argentinos JRS 8 3
7 I. Ramírez Newells Old Boys 8 0
8 M. Giménez Banfield 8 0
9 E. Cavani Boca Juniors 8 0
10 I. Pussetto Huracan 8 1
11 B. Romero Velez Sarsfield 7 1
12 F. Girotti Talleres Cordoba 7 0
13 M. Pellegrino Platense 7 0
14 M. Romero Argentinos JRS 6 2
15 R. Sosa Talleres Cordoba 6 4
16 S. Rodríguez Instituto Cordoba 6 1
17 A. Bareiro San Lorenzo 6 1
18 L. Passerini Belgrano Cordoba 6 1
19 N. Fernández Defensa Y Justicia 6 2
20 D. Puebla Instituto Cordoba 6 1
Round - 1
Instituto Cordoba
 
0 : 0
Deportivo Riestra
Tigre
0 : 0
Sarmiento Junin
Atl. Tucuman
1 : 1
Rosario Central
Central Cordoba de Santiago
0 : 1
Newells Old Boys
Barracas Central
1 : 1
Velez Sarsfield
Talleres Cordoba
0 : 1
Gimnasia L.P.
 
Banfield
0 : 2
Huracan
 
Independiente Rivadavia
0 : 1
Independiente
San Lorenzo
0 : 2
Lanus
Platense
0 : 0
Boca Juniors
Racing Club
0 : 1
Union Santa Fe
Godoy Cruz
2 : 0
Defensa Y Justicia
River Plate
1 : 1
Argentinos JRS
Estudiantes L.P.
1 : 0
Belgrano Cordoba
Round - 2
Instituto Cordoba
3 : 0
Atl. Tucuman
Huracan
1 : 2
Talleres Cordoba
Gimnasia L.P.
2 : 3
Independiente Rivadavia
Rosario Central
0 : 0
Banfield
Lanus
0 : 2
Newells Old Boys
Velez Sarsfield
0 : 1
Independiente
Argentinos JRS
2 : 0
Deportivo Riestra
Defensa Y Justicia
3 : 0
Platense
Belgrano Cordoba
 
1 : 1
San Lorenzo
Racing Club
3 : 0
Tigre
Barracas Central
0 : 2
River Plate
Boca Juniors
1 : 1
Sarmiento Junin
Union Santa Fe
0 : 1
Estudiantes L.P.
Central Cordoba de Santiago
0 : 2
Godoy Cruz
Round - 3
Independiente
 
0 : 1
Gimnasia L.P.
Talleres Cordoba
4 : 1
Rosario Central
Independiente Rivadavia
2 : 0
Huracan
Deportivo Riestra
0 : 1
Barracas Central
River Plate
5 : 0
Velez Sarsfield
Platense
1 : 0
Central Cordoba de Santiago
Newells Old Boys
1 : 0
Belgrano Cordoba
Godoy Cruz
1 : 0
Lanus
San Lorenzo
 
0 : 0
Union Santa Fe
Tigre
0 : 2
Boca Juniors
Estudiantes L.P.
 
0 : 0
Racing Club
Banfield
0 : 2
Instituto Cordoba
Sarmiento Junin
2 : 3
Defensa Y Justicia
Atl. Tucuman
0 : 0
Argentinos JRS
Round - 4
Rosario Central
1 : 0
Independiente Rivadavia
Huracan
 
 
0 : 0
Independiente
 
Union Santa Fe
1 : 3
Newells Old Boys
Estudiantes L.P.
2 : 0
Tigre
 
Racing Club
4 : 1
San Lorenzo
Velez Sarsfield
3 : 1
Gimnasia L.P.
 
Argentinos JRS
4 : 2
Banfield
Boca Juniors
0 : 0
Defensa Y Justicia
Belgrano Cordoba
0 : 1
Godoy Cruz
Central Cordoba de Santiago
3 : 0
Sarmiento Junin
Deportivo Riestra
0 : 3
River Plate
Lanus
3 : 0
Platense
Barracas Central
2 : 0
Atl. Tucuman
 
Instituto Cordoba
2 : 2
Talleres Cordoba
Round - 5
Newells Old Boys
0 : 4
Racing Club
San Lorenzo
1 : 1
Estudiantes L.P.
Gimnasia L.P.
3 : 1
Huracan
Godoy Cruz
0 : 0
Union Santa Fe
Independiente
1 : 0
Rosario Central
Tigre
0 : 1
Defensa Y Justicia
Sarmiento Junin
0 : 1
Lanus
Banfield
0 : 0
Barracas Central
Boca Juniors
2 : 0
Central Cordoba de Santiago
Atl. Tucuman
0 : 0
River Plate
Deportivo Riestra
1 : 2
Velez Sarsfield
Platense
1 : 1
Belgrano Cordoba
 
Independiente Rivadavia
0 : 2
Instituto Cordoba
Talleres Cordoba
2 : 1
Argentinos JRS
Round - 6
San Lorenzo
2 : 0
Tigre
 
 
Racing Club
0 : 2
Godoy Cruz
Rosario Central
2 : 1
Gimnasia L.P.
Velez Sarsfield
1 : 0
Huracan
Instituto Cordoba
0 : 2
Independiente
River Plate
1 : 1
Banfield
Lanus
2 : 1
Boca Juniors
Deportivo Riestra
1 : 0
Atl. Tucuman
Barracas Central
2 : 1
Talleres Cordoba
Estudiantes L.P.
2 : 0
Newells Old Boys
 
Union Santa Fe
0 : 0
Platense
Belgrano Cordoba
4 : 1
Sarmiento Junin
Argentinos JRS
2 : 1
Independiente Rivadavia
Defensa Y Justicia
1 : 1
Central Cordoba de Santiago
Round - 7
Independiente
0 : 1
Racing Club
Huracan
0 : 0
San Lorenzo
Belgrano Cordoba
2 : 2
Talleres Cordoba
Sarmiento Junin
0 : 0
Barracas Central
Union Santa Fe
4 : 1
Independiente Rivadavia
 
River Plate
1 : 1
Boca Juniors
Gimnasia L.P.
0 : 0
Estudiantes L.P.
Newells Old Boys
0 : 1
Rosario Central
Lanus
1 : 1
Banfield
Instituto Cordoba
0 : 2
Godoy Cruz
Defensa Y Justicia
 
1 : 1
Deportivo Riestra
Argentinos JRS
3 : 1
Platense
Velez Sarsfield
2 : 2
Tigre
Central Cordoba de Santiago
0 : 0
Atl. Tucuman
Round - 8
Gimnasia L.P.
 
 
1 : 3
Instituto Cordoba
Independiente Rivadavia
1 : 3
Barracas Central
 
Huracan
2 : 0
Rosario Central
Tigre
1 : 0
Central Cordoba de Santiago
Banfield
2 : 0
Deportivo Riestra
Platense
0 : 0
Racing Club
Sarmiento Junin
1 : 2
Union Santa Fe
Atl. Tucuman
0 : 0
Velez Sarsfield
Independiente
2 : 1
Argentinos JRS
 
Talleres Cordoba
2 : 2
River Plate
Defensa Y Justicia
0 : 4
Lanus
Godoy Cruz
1 : 2
Estudiantes L.P.
Boca Juniors
3 : 2
Belgrano Cordoba
Newells Old Boys
2 : 2
San Lorenzo
Round - 9
Instituto Cordoba
2 : 0
Huracan
Barracas Central
2 : 2
Independiente
Racing Club
0 : 1
Sarmiento Junin
Velez Sarsfield
1 : 0
Rosario Central
Argentinos JRS
2 : 0
Gimnasia L.P.
Estudiantes L.P.
1 : 2
Platense
Union Santa Fe
1 : 0
Boca Juniors
Atl. Tucuman
0 : 3
Banfield
 
River Plate
2 : 0
Independiente Rivadavia
Deportivo Riestra
0 : 1
Talleres Cordoba
Lanus
0 : 1
Central Cordoba de Santiago
Newells Old Boys
1 : 0
Tigre
Belgrano Cordoba
1 : 1
Defensa Y Justicia
San Lorenzo
1 : 0
Godoy Cruz
Round - 10
Sarmiento Junin
3 : 1
Estudiantes L.P.
 
 
Gimnasia L.P.
2 : 0
Barracas Central
Independiente
 
1 : 1
River Plate
Rosario Central
 
1 : 0
Instituto Cordoba
Platense
0 : 0
San Lorenzo
Huracan
1 : 1
Argentinos JRS
Godoy Cruz
 
1 : 1
Newells Old Boys
 
Talleres Cordoba
4 : 1
Atl. Tucuman
Defensa Y Justicia
2 : 1
Union Santa Fe
Boca Juniors
4 : 2
Racing Club
Tigre
2 : 3
Lanus
Independiente Rivadavia
1 : 2
Deportivo Riestra
Banfield
1 : 2
Velez Sarsfield
Central Cordoba de Santiago
2 : 2
Belgrano Cordoba
Round - 11
Deportivo Riestra
1 : 0
Independiente
Racing Club
1 : 1
Defensa Y Justicia
Newells Old Boys
0 : 0
Platense
San Lorenzo
1 : 0
Sarmiento Junin
Atl. Tucuman
2 : 2
Independiente Rivadavia
Velez Sarsfield
1 : 0
Instituto Cordoba
Barracas Central
1 : 0
Huracan
Godoy Cruz
1 : 0
Tigre
River Plate
3 : 1
Gimnasia L.P.
Banfield
0 : 0
Talleres Cordoba
Union Santa Fe
2 : 2
Central Cordoba de Santiago
Argentinos JRS
3 : 0
Rosario Central
Belgrano Cordoba
0 : 1
Lanus
Estudiantes L.P.
1 : 0
Boca Juniors
Round - 12
Lanus
2 : 2
Union Santa Fe
Rosario Central
1 : 2
Barracas Central
Instituto Cordoba
1 : 2
Argentinos JRS
Tigre
1 : 4
Belgrano Cordoba
Defensa Y Justicia
1 : 0
Estudiantes L.P.
Huracan
 
1 : 0
River Plate
Boca Juniors
2 : 1
San Lorenzo
Central Cordoba de Santiago
1 : 3
Racing Club
Talleres Cordoba
1 : 0
Velez Sarsfield
Sarmiento Junin
0 : 1
Newells Old Boys
 
Gimnasia L.P.
2 : 1
Deportivo Riestra
Independiente
1 : 1
Atl. Tucuman
Independiente Rivadavia
1 : 2
Banfield
Platense
 
1 : 2
Godoy Cruz
 
Round - 13
Banfield
0 : 1
Independiente
Newells Old Boys
1 : 3
Boca Juniors
Velez Sarsfield
0 : 0
Argentinos JRS
Union Santa Fe
1 : 2
Belgrano Cordoba
Talleres Cordoba
1 : 1
Independiente Rivadavia
Barracas Central
3 : 2
Instituto Cordoba
Atl. Tucuman
3 : 2
Gimnasia L.P.
Racing Club
2 : 0
Lanus
San Lorenzo
0 : 2
Defensa Y Justicia
Estudiantes L.P.
5 : 0
Central Cordoba de Santiago
River Plate
2 : 1
Rosario Central
Deportivo Riestra
0 : 0
Huracan
Platense
3 : 1
Tigre
Godoy Cruz
1 : 0
Sarmiento Junin
Round - 14
Tigre
0 : 1
Union Santa Fe
Sarmiento Junin
 
0 : 1
Platense
Gimnasia L.P.
1 : 2
Banfield
Huracan
4 : 0
Atl. Tucuman
Central Cordoba de Santiago
0 : 0
San Lorenzo
Instituto Cordoba
1 : 3
River Plate
Argentinos JRS
3 : 3
Barracas Central
Independiente
2 : 2
Talleres Cordoba
 
Independiente Rivadavia
0 : 1
Velez Sarsfield
Belgrano Cordoba
0 : 4
Racing Club
Lanus
 
1 : 2
Estudiantes L.P.
Defensa Y Justicia
1 : 0
Newells Old Boys
Boca Juniors
 
1 : 0
Godoy Cruz
Rosario Central
1 : 1
Deportivo Riestra
 
1st Phase - Quarter-finals
Argentinos JRS
1 : 1
Defensa Y Justicia
Estudiantes L.P.
3 : 0
Barracas Central
Godoy Cruz
 
1 : 2
Velez Sarsfield
 
River Plate
2 : 3
Boca Juniors
1st Phase - Semi-finals
Argentinos JRS
0 : 0
Velez Sarsfield
 
Estudiantes L.P.
1 : 1
Boca Juniors
 
1st Phase - Final
Estudiantes L.P.
 
1 : 1
Velez Sarsfield